Повернутися до звичайного режиму

КЗ "Публічна бібліотека татарбунарської міської ради": як усе починалося.

Багатьом татарбунарцям пригадується перша бібліотека 1924 року, що знаходилась в приміщенні банку. Але вона була доступною не для всіх. Більшість книг були румунською мовою, пошарпані до дір романи Достоєвського, вірші Бальмонта, деякі твори Гончарова, Гри­горовича, Толстого.
Одного разу, це було в середині 30-х років, румунські молод­чики ввірвалися в скромну кімнатку і, безцеремонно розкидавши кни­ги, спалили їх на дворі. Правда, можна було користуватись ще однією бібліотекою. Хазяїном був старий доктор Шлем. Людина прогресив­них поглядів, він, добре відчував і любив мистецтво. Тривалий час зби­рав самі чудові добутки світової літератури.
Але тяга до знань глушилася окупаційним румунським режи­мом... Так тривало довго, до приходу Радянської влади в Бессарабію. Ще гуркотіла війна переможними залпами 1944 року, а в звільнених Татарбунарах кращі ентузіасти з інтелігенції, засукавши рукава, ство­рювали першу народну бібліотеку. Довгими зимовими вечорами вчи­телька середньої школи Валентина Василівна Лещенко разом зі своїми колегами вела безустанні пошуки. Заходили в хати, діставали з горищ дбайливо покладені і добре збережені томи і передавали їх для майбу­тньої бібліотеки. Багато гарних книг російської і зарубіжної класики надав для загального користування старожил Платонов.
У підсумку вчителі зібрали близько 600 книг, що стали своєрі­дним фундаментом майбутньої великої бібліотеки. Відчутну допомогу зробили татарбунарцям робітники судноремонтного заводу м. Ізмаїла і студенти морехідного училища з Одеси.
Районна бібліотека для дорослих і дітей стала функціонувати в 1946 році, згуртувавши спочатку навколо себе 150 читачів. Бібліотека розміщалася в приміщенні БК, нині Будинок дитячої творчості.
- Звичайно, те, що було спочатку, важко назвати бібліотекою, ще й районною, згадує перший бібліотекар у Татарбунарах Надія Морозова. - Нам відвели невелику кімнату, де зараз розміщається Бу­динок дитячої творчості, установили кілька полиць, на них розмістили книги всі підряд. Почали приходити люди, з кожним днем все більше, а на окремі книги записувалися в чергу.
У 1949 році завідувала бібліотекою Новикова Любов Григорів­на. Обслуговувались діти і дорослі. 29 грудня 1949 року книжковий фонд розділяється на дорослий і дитячий, і на цій базі відкривається дитяча бібліотека. Завідувачем був Босенко Микола Охрімович, житель с. Білолісся, який живе нині у м. Кишиневі.
Таким був початок. А в 1953 році книжковий фонд бібліотеки вже нараховував 8500 прим, і обслуговувалося 475 читачів. Завідувала бібліотекою Полоз Марія Гордіївна. У цьому ж 1953 році приймає біб­ліотеку Ніна Павлівна Зальцвельд, штат збільшується на одну людину. Тривалий час з нею працювали Михайлівська Валентина Іванівна, Ле­вада Марія Никифорівна, Веровенко Лідія У 1956 році штат бібліотеки збільшується - прийняті 4 бібліо­текарі на обслуговування і 1 методист.
Бібліотека стає методичним центром для сільських бібліотек, про що свідчать накази по відділу культури того часу. Люди мінялися часто, не витримували зростаюче навантаження бібліотечної роботи.
Бібліотека організовує виїзди в сільські бібліотеки, навчання для сільських бібліотекарів, колгоспні семінари, стажування. Праців­ники бібліотеки проводять масову роботу: читацькі конференції, літе­ратурні вечори, бібліографічні огляди, в яких активну участь прийма­ють читачі: Плотний М.В.. Ващенко М.Л.. Верезубенко А.Е.. Лепушинська Г.Д.. Хмельницька Н.Е.. Федоров П.П. і ін.
/Files/images/петровна.jpgЛипень 1980 року. Бібліотеки району об'єднуються у Централізовану бібліотечну систему на чолі з районною бібліотекою, яка займає ста­рий, напівзруйнований будинок колишнього від­ділу внутрішніх справ району. Директором сис­теми і ЦБ призначається Лісецька Валентина Петрівна. Починати було важко - грубки диміли, стелі падали, підсобних приміщень не було - і ще новизна централізації. У 1983 році перейшли в новий комфортабельний будинок, в якому бібліотека знаходиться і сьогодні. Велику допомогу в одержанні бібліотекою нового будинку зробила тоді зав. відділом культури Гел­лер В.А., перший секретар районного комітету компартії Бондаренко Г.А. Бібліотечні працівники і читачі ЦБ і сьогодні їм вдячні за доброт­ний будинок. Фонд бібліотеки в цей період складав 28 тис. екземпля­рів, обслуговувалося 2300 читачів.Після створення централізованої бібліотечної системи відчутно покращилося фінансування ЦБ. Придбали нове обладнання: сучасні стелажі, столи, стільці, телевізор, піаніно, програвач, меблі для довід­кового апарату. Було утворено відділи, які працюють на розвиток сіль­ських філій.

У 2014-му році в Україні почався процес децентралізації, реформа місцевого самоврядування, а разом з нею почався розпад централізованих бібліотечних систем по всій країні. наприкінці 2020-го року процес децентралізації завершився і Татарбунарська ЦБС розпалася на декілька гілок. 02-го січня 2021 року в новоствореній Татарбунарській об'єднаній територіальній громаді утворився комунальний заклад "Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради" до складу, якої ввійшло 10 бібліотек (2-і міські та 8 - сільських бібліотек). Директором Бібліотеки стає Стоянова Тетяна Іванівна Офіційне відкриття бібліотек відбулося 16-го квітня 2021-го року

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.