методико – бібліографічний відділ

/Files/images/rzne/slide_1.jpg

Андрій Малишко

(2.11.1912, с. Обухів. – 17.11.1970 р., Київ)
відомий український поет, громадський діяч, літературний критик.
2017 рік

«Пісня про рушник», або як автор її назвав «Рушничок». Образ матері в творчості поета – то насамперед високий символ рідного краю, рідної землі, її славної історії. Він пронизує всю Малишкову поезію, збагачує її гуманним звучанням і теплом. В оспівуванні вічно дорогого образу матері Малишко досяг поетичних вершин.

Гуманізм і всеосяжність символічного образу часом мають чимало спільного з поезією Шевченка. Ріднить їх глибина емоцій, сила душевних поривань, любов до людини – трудівника. Як кожний талановитий поет, Малишко ішов своєю дорогою,материнські мотиви в його поезіях звучать самобутньо.

Де б не був я, у якім краю,

Я тебе, як матір, пізнаю.

Дня твого краплина – то мої літа…

Моя Вітчизно, рідна, золота.

Тема любові до матері лунала в віршах майже всіх українських поетах, але його голос виділявся оригінальністю, новаторством. Вірш «Мати моя полотна наткала». Цей простенький образок вражає насамперед багатством художніх знахідок,несподіваними порівняннями, зворушливими літотами. Все створено для яскравого і точного відтворення явищ чи настрою.

Мати моя полотна наткала,
Прийшла,всі доріжки позастеляла,

Та позамітала, немов на свята,

Та молока налила в горнята,

Квасу на борщик в зелений горщик,

Сонця наткала до тихих зморщок.

Все поробила, збулась мороки.

Встала. Пішла десь за вічні строки.

В цьому вірші все підкорено одній ідеї: материнська доброта безкінечна.

А широко відомий «Рушничок» або «Пісня про рушник» починав своє життя у кінофільмі «Літа молодії». І дався його творцям не відразу. І композитор, і поет хотіли створити не просто собі пісеньку для озвучення якогось моменту в картині, а таку, яка б вийшла з кінозалів на широку аудиторію. Музику до фільму створив композитор Платон Майборода. На той час поет Андрій Малишко хворів, і за порадою лікаря, поету потрібен був відпочинок. Пісню потрібно було створити терміново, але пісня не писалася. Стан здоров’я в кінці літа погіршився. І тут був дзвінок від Майбороди, де композитор повідомив, що мелодія вже є і навіть склався сам по собі перший рядок до пісні:

- Рідна мати моя, ти ночей не доспала,

І водила мене у поля край села.

Зачекай,Платоне,є закінчення всієї строфи

-І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя дала.

В пам’яті поета ожили картини рідного села і те, як мати проводжала його до Києва і дала рушник вишиваний, вийнявши зі скрині, адже син помандрує до міста в науку.

В нашого народу так велося споконвіку. Рушник, то символ удачі й доброї волі. А це, в даному випадку, найтісніше перепліталося зі змістом картини, де хлопець від’їжджав з рідного села на Донбас. Не пройшло й години, як слова усієї пісні були написані і продиктовані Платонові по телефону. Кінофільм, для якого вона написана, давно забувся, а пісня живе і буде жити. Словесна тканина стала у цій пісні основоположною.

Вона настільки пластична, музикальна й емоційна, мелодія складалася ніби сама собою, немов виростала з її рядків.

«Рідна мати моя» - рідна мати поета, що кликала до праці, до сонця, до зір, безсмертя. Поет гордиться, що пісню залюбки співають на широких просторах всього світу. Досконалість «Рушничка» пояснюється щасливим збігом смаків та майстерності обох митців –поета і композитора. І все ж таки словесна основа пісні зіграла тут провідну роль – вона стала підвалиною мелодії.

Про цю поезію Малишка можна сказати словами Анатоля Франса:

«Прекрасний вірш схожий на смичок, яким проводять по звучних фібрах нашої істоти. Не свої – наші думи змушує поет співати всередині нас. Він чарівник. Сприймаючи його, ми теж стаємо поетами, як він.»
( Анатоль Костенко Андрій Малишко:Біографічна повість.-К.: Дніпро,1987.-Материна пісня. Рушничок. - С.310-318.)
Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.