Огієнко Іван Іванович

( митрополит Ілларіон )

/Files/417802_1_300-200x300.jpg

(15.01.1882р.,м.Брусилів , на Житомирщині. – 29.03.1972. – м. Вінніпег, Канада)

Духовні скарби Івана Огієнка.

Рекомендаційний покажчик.

Вчений, митрополит УАПЦ (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч,мовознавець,лексикограф,історик церкви. педагог.

Іван Огієнко – особистість, яка становить окрасу нації. Протягом усього свого життя. Займаючи світські, а потім церковні посади, він проніс любов до україни, рідної мови, православної церкви.

Народився шостою дитиною в бідній селянській родині,закінчив початкову школу і вступив до чотирирічної військової фельдшерської школи в Києві, після закінчення цієї школи почав шестирічну службу в лікарні , потім обов’язкове навчання в Київському університеті на ме дичному факультеті. З 1905 року починається його активна наукова та громадська робота, зокрема співробітництво в київських виданнях «Громадська думка», «Рада», участь у діяльності «Просвіта» та заснованому М.Грушевським Науковому товаристві імені Т.Шевченка в Києві. З відзнакою закінчує повний курс навчання в університеті, а вже в 1911 році стає професорським стипендіатом. І.Огієнко оди із перших викладачів переходить на викладання українською мовою і практично розпочинає читати новий курс української мови.

З утворенням Центральної Ради в Києві Огієнка обирають членом ради Міністерства освіти. Він виступає з ініціативою про створення Українського народного університет. До урочистого відкриття цього навчального закладу професор І.І.Огієнко розробив новий курс лекцій «Українська нова культура» . Постала гостра проблема запровадження української мови в державні інституції, навчальні заклади, церкву. В Києві виходять друком великими тиражами книги Огієнка на тему української мови. Він являвся провідником рідної мови в країні.

Викладав українську мову біля Львова завдяки сприянню Андрія Шептицького у Львівській Учительській семінарії, з якої був звільнений за проповідування національної ідеї. У 1951 році його обирають першоієрархом Української Православної церкви в Канаді. Головною працею всього життя вченого є переклад Біблії на українську літературну мову,причому з оригінальних давньоєврейських і давньо –

Грецьких текстів, щоб якомога точніше передати зміст оригіналу.

Похований на православному цвинтарі у Вінніпезі. При житті вчений писав «Немає в людини нічого милішого над свою рідну землю.

Де хто народився, де провів свої дитячі роки, до тієї землі прив’язується Він усією душею на ціле життя. А хто, буває, відірветься від своєї рідної землі, той мріє завжди про неї, як про святість найбільшу. І багато людей, помираючи на чужині, просять накласти їм у домовину бодай грудочку рідної землі…»

Огієнко, Іван. Наука про рідномовні обов’язки : Рідномовний катехизис для вчителів, робітників пера, духовенства, адвокатів,учнів і широкого громадянства. – Факс. Вид. – К.:АТ «Обереги»,1994. – 72с.

« Без добре виробленої рідної мови немає всенародної свідомости, без такої свідомости немає нації, а без свідомої нації – немає державности, як найвищої громадської організації» ( Слова видатного професора – мовознавця Івана Огієнка.)

Преварська М.І. Видатні українці. Культура Мистецтво. Освіта.: Довідник. – К.: Велес,2016. – (Серія « Гордість і слава України») –С.242.-245. – Огієнко Іван Іванович ( Митрополит Ілларіон).

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.