Найкращі

книги

про Т.Г.Шевченка

Творчість і біографія Т.Г.Шевченка вивчені на сьогодні досить ґрунтовно .Та феномен Шевченка в тому й полягає,що він подібний до незбагненого,особливої сили тарану.

« Я дуже щиро Вас люблю…». Шевченко у розповідях сучасників. Книга видана в Харкові,в видавництві «Прапор» в 2004році Основою збірника стала повість княжни В.М.Репніної ( 1808 – 1891) про Т.Г.Шевченка, з яким вона познайомилась в своєму родовому маєтку 1843 року в Яготигі на Полтавщині. Почуття ,яке спалахнуло у неї до поета , розкрило її літературний дар Повість «Безмовна любов» стала першим твором про Шевченка , а княжна Репніна була першою, хто назвав тоді ще тридцятилітнього Поета генієм. Репніна всіляко допомогала поетові, навіть коли він був на заслані і царські власті заборонили їй листуватися з ним. Доповнює збірник цілий масив спогадів учасників Шевченка про нього , серед яких відомі імена - П.Куліш , М.Комтомаров, І.Тургенев, М.Лесков.

Хронологічна послідовність у розташуванні цих матеріалів дає виразну картину життєвого і творчого шляху поета.

Микола Жулинський Українська література.Творці і твори. Видано в Київі в Видавництві «Либідь». В розділі про Шевченка автор розповідає про духовну реалізацію національного пророцтва. Повернення «в нашу Україну» Шевченко вже рік як вільний .Викуплений з кріпацтва, Шевченко може обирати свій шлях до слави.

Можна творити романси, а можна писати російськомовні історичні романи та драми. Згодом спробує свій дар поетичний відкрити – напише поеми «Слепая», «Тризна».

-Коли хочеш грошей,та ще й слави,того дива,співай про Матрьошу, про Парашу, Радость нашу, Султан, паркет, шпори,- от де слава!!! «Гайдамаки».

Молодий Шевченко потрапив у духовну атмосферу Санкт – Петербурга з великими надіями на творчу самореалізацію і в образотворчому мистецтві і в мистецтві слова. Перед ним відкривались нові можливості естетичного висловлення,він відчував,що його внутрішні творчі ресурси великі. Шевченко усвідомлював і свою самотність, і свою пророчу місію воскресіння Слова, - призначення Поета як виразника волі Господа.Слово має набути особливої духовної сили,інакше воно не відкриє рабських вуст, не зігріє охололих душ, не стане духовним пасторем рідного народу.

-Пошли мені святеє слово,святої правди голос новий! І слово розумом святим і оживи, і просвіти! «Неофіти».

- Все йде,все минає – і краю немає. Куди ж воно ділось,відкіля взялося?

Аби наблизитись до свого читача в надії на щиру розмову,молодий Шевченко довіряв свої думи «безталанному старому кобзареві,якого звикли слухати по селах, віроти його кобзі, його думі.

-Колись Бог нам верне волю,Розіб’є неволю.

-Подивіться лишень добре, прочитайте знову тую славу.Та читайте од слова до слова,не минайте ані титли, ніже тії коми, все розберіть…та спитайте тоді себе:що ми?

Чиї сини,яких батьків ким за що закуті?.. то й побачите,що ось що ваші славні Брути: Раби, подножки, грязь Москви, Варшавське сміття – ваші пани, Ясновельможнії гетьмани,чого ж ви чванитеся,ви.

У кизі Володимира Гараніна розглядаються твори Шевченка з позиції сьогодення. Але не критичні статті. а пояснення Шевченкових ідей їхньому об’єктивному розумінні на основі тих відомостей,що стали доступними у наш час. Розшифровка чи уточнення поліфонічності Шевченкового мислення, його розуміння, його нерозривного зв’язку з народними традиціями,віруваннями пояснення деяких словосполучень, окремих словесних одиниць,які дають енергетику багатьом творам Великого Кобзаря. Кожний твір, що розглядається автором,є окремою главою книги,але всі вони об’єднані наскрізною ідеєю єдності.

- Бо де нема святої волі,не буде там добра ніколи Поема « Царі».

Книга Володимира Гараніна «Реве та стогне Дніпр широкий» видана в видавництві одеському «Астропринт».і створена як екскурс по сторінках «Кобзаря».

В книзі Дмитра Антоновича «Шевченко – маляр» ,видана в Київі в «Україні» Розповідається про мистецьку спадщину Тараса Шевченка. Автор вперше заявив про себе як високоталановитий шевченкознавець ще 1914 року. Названа книга є і залишається одною із кращих досліджень творчості Шевченко- художника,бо Шевченко і досі живе як поет ,а не як художник.

Книга «Шевченкова криниця» зібрана як збірка афоризмів із творів Тараса Шевченка. Це вже друге видання та допрацьоване. Цим виданням започатковується серія книг «Скарби Тарасової Гори», в якій шорокому колу читачів буде представлена творча спадщина Тараса Шевченка. «Шевченкова Криниця»- збірка найвідоміших,особливо яскравих і змістовних висловів (афоризмів) і ширших уривків із поетичних творів Тараса Шевченка та його прозової спадщини:повістей, драматичних творів,листів, щоденників. З допомогою цього збірника можна шводко підшукати цититу на необхідну тему: про бога, людей, Україну,про громаду, родину,слово і красу. Особливо цінна ця книжка тим,що при її укладанні використано і прозові твори поета,які менш відомі та доступні читачам. Збірка має велике теоретична і практичне значення для всіх шанувальників української літератури.

Освіта і виховання - Не дуріте самі себе, Учітеьс, читайте, І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь. ( «І мертвим,і живим…»)

Правда і неправда –Нема правди,не виросла,кривда повиває («Гайдамаки»)

Воля й незалежність.-Живу,учусь,нікому не кланяюсь і нікого не боюсь, окроме Бога –велике щастя буть вольним чоловіком,робиш,що хочеш,ніхто тебе не спинить

(Листи до брата Микити 15.ХІ.1836.)

Багаті й бідні – Тече вода і на гору багатому в хату. А вбогому в яру треба

Криницю копати. ( «Сова»)

Рідний край – Україна - Легше умирати хоть на пожарині в своій стороні,

Ніж в чужій в палатах («Москалева криниця» Орська фортеця).

Маріетта Шагінян Тарас Шевченко. Книга видана в Москві в 1964 році,хоч сам твір виданий в 1941 році .Книга ,на мій погляд, унікальна По-перше видана на передодні Всесвітньої війни 1939-1945 р.р., а по-друге створювала людина, далека від української літератури. Людина високо - творча. Високо- інтелектуальна. Це документальне вивчення творчості поета, народного кобзаря. Цьому вивченню передувало доскональна архівна робота ,вивчення документів про письменника. Росповідь про роки заслання и участь в Аральській експедиції, про його дружбу з корифеями літератури та театру і, звичайно, про кохання . Книга містить багато репродукції малюнків графіки

- Шукаю бога, а нахожу таке,що цур йому й казать .

- ( «В неволі,в самоті немає…»)

-А я так мало,небагато благав у бога. Тільки хату,одну хатиночку в гаю,та дві тополі коло неї,та безталанную мою,мою Оксаночку… («Не молилася за мене»)

2016 рік

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.