Тарас Шевченко – між пензлем і словом.

Рекомендаційний покажчик.

2017

Світе тихий, краю милий, моя Україно,

За що тебе сплюндровано, За що,мама, гинеш.

Не вмирає душа наша, не вмирає воля…

Воскресну нині! Ради їх, Людей закованих моїх,

Убогих,нищих…Возвеличу, Малих отих рабов німих!

Я на сторожі коло їх поставлю слово.

/Files/Шев.png

Уже для багатьох поколінь українців – і не тільки українців – Шевченко означає так багато, що сама створюється ілюзія, ніби ми все про нього Знаємо, все в ньому розуміємо, і він завжди з нами, в нас. Шевченко, як явище велике й вічне невичерпний і нескінченний,щиро захоплюємося високим образом Кобзаря. У Шевченка, в його поезії,було ніби дві України:Україна як неминуща основа і Україна як історичний момент.

Ми часто говоримо про Шевченка як про полум’яного пророка.Поборником добрв і справедливості, голосом істини й совісті.

Він був і ніжним ліриком, і поетом кохання, співцем жінки і матері, дитини, дівочої краси. Поезія Тараса Шевченка давно стала нетлінною, важливою частиною. Шевченко для нас – це,те чим живуть. Він прожив повне трагізму і болю життя, хоч спізнав і багато доброго. Душа його була навдивовижу віткрита світові, а натура до краю вразлива. Почуття справедливості,нездоланний потяг до краси брунькали в його серці з дитинства. Народився на Звенигородщині. Образ матері, яка померла дуже молодою, поет розкривав майже у всіх поезіях,поемах,який завжди світлий , аж святий,кожний має свою неповторну грань,засвічується щастям материнства і тяжко і гірко страждає.поет мав феноменальну пам'ять і все почуте, побачене він передав світові в геніальних творах живопису.Вбирав історію, фольклор свого народу,його характерні національні особливості, традиції Побут був важкий, водночас і поетичний, глибоко філософський.Всі обрядові звичаї свята у житті селян відкривав для себе,їх високу етику і красу.

Село! – 1 серце одпочине.Село на нашій Україні-

Неначе писанка село, Зеленим гаєм поросло

Цвітуть сади,біліють хати.А там і ліс, і ліс, і поле.

І сині гори за Дніпром. Сам бог витає над селом.

де мати повивала мене малого і вночі

на свічку богу заробляла, поклонитяжкії б’ючи пречистій ставила, молила, щоб доля добрая любила її дитину…

( Т.Шевченко, І виріс я на чужині. 1848).

Україна для Шевченка – це і матір, і рідна хата, і «край прекрасний, розкішний, багатий», це і «садок вишневий коло хати», «світ ясний і невечірній», «пресвітлий рай». Пізнати солодку таїну, магічну силу і красу слова допомагає поезія, література, живопис. Література і мистецтво забезпечують переживальне навантаження на емоції, думки та почуття людини, збагачують її душевне буття, емоційне світосприймання, сприяють формуванню універсального бачення світу.

Гаранін,В. реве та стогне Дніпр широкий: Екскурс по сторінках «Кобзаря». – Одеса: «Астро принт»,2009.-416с.

В книзі автор розглядає твори Шевченка, пояснюючи шевченкові ідеї в ї розумінні на основі тих відомостей , що стали доступними в наш час - народні традиції, вірування, історичні факти, моральні – етичні концепції, окремі словесні одиниці.

Вічний як народ. Не вмирає душа наша, не вмирає воля.: Сторінки до біографії Т.Г.Шевченка./ Навч. Посібник. – К.: Либідь,1998.- 272с.

Тема України, доля народу,біблійні мотиви – ці невичерпні пласти творчості українського поета і художника Т.Г.Шевченка. Сторінки життя та творчості Кобзаря, доповнюються документами, раніше не публіковані, спогади сучасників письменника, а також репродукції з його картин, офортів, автографи.

Державний музей Т.Г.Шевченка:Альбом репродукцій картин . – К.:Мистецтво,1989

В книзі зібрані репродукції картин Т.Г.Шевченка в київському державному музеї.

Драч, Іван. Гора.: Документальна драма – колаж у 2-х частинах,відтворена за листами, спогадами та віршами, доносами та розпорядженнями, які стосувалися Т.Г.Шевченка і його похорону на Чернечій горі.-К.: Укр.письменник,1997.-118 с.

На документальних матеріалах розповідається про останній рік його життя- зокрема сердечно – любовна драма,яка відлунилась на Чернечій горі і в його посмертній славі. Книга ілюстрована фотографіями та малюнками.

Жулинський, М. Українська література. Творці та твори: Учням, абітурієнтам, студентам, учителям. –К.: Либідь,2011.- С. 85 – 141.-

Тарас Шевченко (1814 – 1861)-Духовна реалізація національного пророцтва. Клочек, Гр. Поезія Тараса Шевченка: сучасна інтерпретація: посібник для вчителя. – К.: Освіта,1998.- 237с.

Використовуються нові методи аналізу ґрунтовних досліджень для творів поета. Де Кобзар постає і як жива людина, і як Пророк українського народу, для якого національна ідея була провідною.

Шагинян, М. Тарас Шевченко. – М.: Худ.литетатура,1964. – 270с.

Книга вперше видана в 1941 році Це унікальні архівні матеріали по Аральській експедиції , про дружбу з представниками передової думки і культури ХІХ с., про кохання поета та живописця та мислителя.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.