«Там, де звучить рідна мова»

19 лютого 2020

Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної різноманітності. Мова являється духовним скарбом нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях, це те що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя.

20 лютого, з нагоди цього свята працівники районної бібліотеки разом з юнаками ПТАУ здійснили невеликий екскурс в історію української мови, з переглядом відео стрічки «Цікаві факти про українську мову». Біля книжкової виставки «Час читати українською мовою», на якій представлено видання української культури мови й мовлення, ознайомили учнів з довідково- інформаціонним фондом нашої бібліотеки. А потім? А потім вся увага була прикута до перемоги в конкурсах та вікторинах. Розділившись на дві команди “ Мовознавці” і “Літературознавці” , гравці змагалися за звання кращого знавця рідної мови. Велике захоплення в учасників заходу викликали конкурси: “Словникова скриня”, ”Продовж прислів’я”, “Допиши вірш”, «Скоромовки» та ін.. Під час конкурсних завдань учні виявили кмітливість та гарні знання рідної мови. У нашому інтелектуальному змаганні премогла звичайно ж дружба. Захід пройшов цікаво та динамічно, а головне – звучала щира, рідна, барвиста українська мова у віршах, імпровізаціях та відповідях.

Хочеться зазначити, що нашому поколінню випало складне і відповідальне завдання – відродити українську мову, українську державність, націю. І ми повинні твердо усвідомити, що це – наш святий обов’язок, і за нас цього ніхто не зробить.

______________________________________________________

У рідній мові цілий світ!

7 листопада 2019 рік

Ми живемо у вільній і незалежній країні й розмовляємо рідною українською мовою. А мова у нас красива і багата, мелодійна й щира, як і душа українського народу.Щороку, 9 листопада, Україна відзначає чудове свято – День української писемності і мови. За православним календарем – це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора - Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

/Files/images/2019_rk/rdna_mova2102/IMG_0450.jpg

Саме з нагоди свята Татарбунарська центральна районна бібліотека запросила на літературну вікторину учнів Татарбунарського професійного технічного аграрного училища. До уваги присутніх була представлена книжна виставка «9 листопада День української писемності та мови», метою якої було знайомство молоді з підручниками, посібниками, словниками української мови та літератури, а також бібліотекарі акцентували увагу на одну з найвизначніших пам’яток культури початку ХІІ століття «Повісті минулих літ».

/Files/images/2019_rk/rdna_mova2102/IMG_0427.jpg

Мультимедійна презентація «ЇЇ величність українське слово!» розкрила юнакам нові факти про витоки нашої мови, її місце серед інших слов'янських мов, походження і розвиток.

/Files/images/2019_rk/rdna_mova2102/IMG_0436.jpg

Кожного учасника заходу чекало запитання з української мови: на яке треба було пояснити фразеологічні вислови, продовжити прислів’я, пояснити значення слів та деяких імен, а відповіді знаходили в книгах, представлених на книжковій виставці. Учні з задоволенням прийняли виклик від бібліотекарів на знання української мови, де продемонстрували свої знання і навички роботи з книгою.

/Files/images/2019_rk/rdna_mova2102/IMG_0398.jpg

Учасники заходу відзначили, що мова — це не тільки дорога спадщина, яка об’єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь, це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.

_______________________________________________-

Мовою рідною світ пізнається

21-22 лютого 2019 рік

/Files/images/2019_rk/rdna_mova2102/IMG_7787.jpg

Для кожного народу мова – найбільший скарб, віддзеркалення душі народу, його історії. 21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року в Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання бенгальської мови. Відтоді в Бангладеші цей день став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато часу. Аж у 1999 році на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було прийнято рішення про відзначення Міжнародного дня рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.

/Files/images/2019_rk/rdna_mova2102/IMG_7795.jpg /Files/images/2019_rk/rdna_mova2102/IMG_7798.jpg

Мова - духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Кожна людина має завжди пам’ятати хто вона, звідки родом, де її коріння, кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат еволюції кожного етносу.

/Files/images/2019_rk/rdna_mova2102/IMG_7803.jpg

21 - 22 лютого бібліотекарями центральної районної бібліотеки спільно з працівником районного історико – краєзнавчого музею було проведено ряд заходів, присвячених Міжнародному Дню рідної мови. До медіа зали завітали юнаки з ПТАУ, ЗОШ №1 та НВК «Школа-гімназія», щоб ознайомитися з мовними традиціями, які сягають сивої давнини та дізнатися про довгий і тернистий шлях розвитку української мови. Ведучі поінформували присутніх про витоки рідної мови та її значення в житті людини, ознайомили з літературою на книжковій виставці «Мова - життя основа» та продемонстрували відеоматеріал. Неабияку зацікавленість у присутньої молоді викликали старі документи з фондів музею. Відповідаючи на питання вікторини «Знавці рідної мови», учні продемонстрували гарні знання, а також вправно справилися із завданнями, доповнюючи прислів’я. Завдання також передбачали роботу з тлумачними словниками і розгадування кросвордів. За правильну відповідь діти отримували солодкий подарунок. Постійна читачка районної бібліотеки Павлюк Л.М. познайомила присутніх з чарівним світом творчості Лесі Українки.

Згадаймо слова В.Сосюри: «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема». Тому знати, берегти і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини.

______________________________________________

Рідна мово моя, поетична й пісенна

8 листопада 2018 рік

/Files/images/2018_rk/rdna_mova/IMG_6417.jpg

Мова входить в життя людини з її дитинства, колискової мами та перших слів. Вона прекрасна і барвиста, мелодійна і співуча. У ній – історія, звичаї та традиції народу, без неї не може існувати суспільство, адже саме мовою ми спілкуємося та за її допомогою пізнаємо світ. День української писемності та мови — свято, яке щороку відзначається в Україні9 листопада.

/Files/images/2018_rk/rdna_mova/IMG_6419.jpg

За православним календарем — це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця — послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Українська мова – це невичерпна духовна скарбниця, до якої народ безперервно докладає свій досвід, розум і почуття. Українською мовою написані невмирущі твори Котляревського і Шевченка, Франка і Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинського та багато інших.

/Files/images/2018_rk/rdna_mova/IMG_6427.jpg До свята мови бібліотекарі Татарбунарської центральної районної бібліотеки вийшли на центральну площу з тематичною вікториною «Дзвенить струмочком рідна мова». Мешканці та гості міста, які приймали участь в заході, за вірну відповідь на запитання отримували ручку. Кожне запитання супроводжувалося бесідою, під час якої особлива увага була приділена історії свята, особливості його відзначення, красі і багатогранності нашої мови.

/Files/images/2018_rk/rdna_mova/IMG_6431.jpg Під час заходу бібліотекарі роздавали інформаційні листівки «Історія виникнення письма». Тих, хто бажає детальніше дізнатись про історію писемності та мови запрошували в читальний зал, де оформлена книжкова виставка «Рідна мово моя, поетична й пісенна».

Кілька століть нас привчали до думки про нібито “вторинність” української мови, ретельно приховуючи від українців величезній масив української писемності, історії та культури, що сягає глибокої давнини і налічує багато тисячоліть. Маймо сміливість серцем і душею впевнено сказати «Ми – українці!». Хай усіх нас єднає належність до великого народу. Плекаймо всі разом ту мову, яка дісталася нам у спадок від наших пращурів.

___________________________________________________

«… І мови нема без народу, і народу без мови нема»

21.02.2017 рік

Щороку 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови, починаючи з2000року. Про«підтримкумовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференціїЮНЕСКО, що проходила26 жовтня—17 листопада1999року в Парижі.

/Files/images/mova/IMG_7763.jpg/Files/images/mova/IMG_7760.jpg

На землі проживає безліч людей різних культур і різних національностей, вони сповідають різну віру й розмовляють різними мовами. Для кожного народу мова – найбільший скарб, віддзеркалення душі народу, його історії. Кожна людина має завжди пам’ятати хто вона, звідки родом, де її коріння; кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати і берегти.

Саме такими словами розпочала читачка районної бібліотеки Павлюк Л.М. літературно - тематичний вечір «… І мови нема без народу, і народу без мови нема» для учнів одинадцятих класів НВК «Школа – гімназія».

/Files/images/mova/IMG_7756.jpg

Кожен народ гордиться своїми звичаями, традиціями, людьми, що його прославляють. У жодній з світових літератур немає такого прекрасного сузір’я жінок - письменниць, які прикрашають українську літературу. Легендарна поетеса Маруся Чурай, Марко Вовчок, Олена Пчілка, Ольга Кобилянська, Ліна Костенко… У цьому сузір’ї незгасною зорею сяє й ім’я Лесі Українки.

/Files/images/mova/IMG_7765.jpg

Лариса Миколаївна розкрила життєвий і творчий шлях поетеси , декламуючи її вірші передавала і той легкий сум, який присутній ліричній поезії авторки, і глибоку любов до рідної землі. Дослідники зазначають, що стиль Лесі Українки був точним відбиттям її світогляду. У віршах – запал і завзятість, нагромадження образів, порівнянь, докорів, погроз, обіцянок, віщувань, жалю, надій, гніву…У них вирують всі людські почуття, всі пристрасті людського серця. Молодь із задоволенням слухала та переглядала відеоматеріали, пов’язані з життям поетеси та її творчістю.

/Files/images/mova/IMG_7769.jpg

Наш літературний вечір пройшов, але ми не прощаємося з молоддю, знову і знову запрошуємо завітати до бібліотеки, тому що тільки наодинці з книгою можна здійснити подорож в величезний світ – цікавий та загадковий.

_____________________________________________________________________________________________

9 листопада – День української писемності та мови.

2016 рік

Це одне з наймолодших державних свят. Його запроваджено 1997 року за ініціативою Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка. У листопаді 1997 р. був виданий указ Президента України “Про День української писемності та мови ”. У ньому сказано, що за ініціативою громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства встановлено День української писемності та мови.

/Files/images/rdna_mova/IMG_6509.jpg

Свято відзначається щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця.

В читальному залі центральної районної бібліотеки до цієї дати оформлена книжкова виставка «9 листопада – День української мови та писемності». Кожен бажаючий мав змогу ознайомитись з енциклопедичними, навчальними, публіцистичними та періодичними виданнями з питань історії української писемності, орфографії української мови, розвитку української ділової мови, риторики та багато іншого.

/Files/images/rdna_mova/IMG_6448.jpg /Files/images/rdna_mova/IMG_6512.jpg

Родзинкою цього заходу було бліц – опитування «На питання відповідь знайди – цукерку забери», яке мотивувало до пошуку відповіді саме в довідкових виданнях, представлених на виставці. Ця форма гри зацікавила юнаків, тому що дала можливість дізнатись про рівень знань рідної мови та заповнити існуючі пробіли.

_________________________________________________________________________________________

«Мова – життя основа»

У лютому – Міжнародний день рідної мови. Татарбунарська центральна бібліотека долучилася до урочистого відзначення цієї славної дати, учні 11 класу НВК школи - гімназії під керівництвом Вознюк С.Д. підготували літературно-музичне свято «Мова – життя основа». Ведучі свята за допомогою історичних фактів доводили своїм ровесникам, що вік української мови налічує понад 7 тисяч років. З покоління у покоління передавався предками безцінний скарб - рідна мова. Народ плекав мову у піснях, легендах, переказах від роду до роду. Музична композиція від Чияченка А. «Обійми мене» гурту Океан Ельзи гармонічно доповнила слова ведучих про мелодійність нашої мови. Переконливо звучали поезії рідною мовою «Яка ж багата рідна мова», «Промова про мову», «Мова – душа народу» у виконанні старшокласників. Разом журилися, що дехто не замислюється над значенням мови для усього народу. Запам’яталися слова Ушинського: «Відберіть мову – і народ більше не створить її; вимерла мова в устах народу – вимер і народ». Окрасою заходу став вірш, у якому всі букви починаються з літери «С». Не оминули увагою й іскрометний український гумор, адже загальновідомо – що українці – творці найтоншого гумору. Веселі гуморески звучали доброзичливо, викликавши веселі усмішки у глядачів. Кінцем свята була танцювальна композиція двох учениць з «Молитвою про мову».

А мова хай живе, нам серця нам гріє,

/Files/images/IMG_8003.jpg

Багатою йде в світ і завжди молодіє,

/Files/images/IMG_8048.jpg

Бо в нас вона одна – чарівна, світанкова,

Рідна мова

І древня, й молода – велика наша мова

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.